کارخانه سینما سینمای موسیقی مراسم ها

کارخانه: سینما سینمای موسیقی مراسم ها سینمایی بازیگران تلویزیون تلویزیون سامان مقدم اهالی سینما مهران مدیری

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری از تدارکات تا کارگردانی! , مسیر کاری پرپیچ وخم منوچهر هادی

منوچهر هادی یکی از چهره های موفق سینمای کشور عزیزمان ایران در دو سال اخیر هست. سال پیش «من سالوادور نیستم» را روی اکران داشت که 15 میلیارد تومان فروخت و در رتبه

از تدارکات تا کارگردانی! , مسیر کاری پرپیچ وخم منوچهر هادی

مسیر کاری پرپیچ وخم منوچهر هادی؛ از تدارکات تا کارگردانی!

عبارات مهم : ایران

منوچهر هادی یکی از چهره های موفق سینمای کشور عزیزمان ایران در دو سال اخیر هست. سال پیش «من سالوادور نیستم» را روی اکران داشت که 15 میلیارد تومان فروخت و در رتبه دوم جدول فروش ایستاد.

منوچهر هادی یکی از چهره های موفق سینمای کشور عزیزمان ایران در دو سال اخیر هست. سال پیش «من سالوادور نیستم» را روی اکران داشت که 15 میلیارد تومان فروخت و در رتبه دوم جدول فروش ایستاد. از این کارگردان امسال «آینه بغل» روی پرده رفت که فروش آن 20 میلیارد را رد کرد و در رتبه دوم پرفروش های سال سینمای کشور عزیزمان ایران قرار گرفت. به گزارش تبیان، منوچهر هادی امسال سریال «عاشقانه» را هم در شبکه خانگی داشت که جزو آثار موفق و پرمخاطب محسوب می شد.

از تدارکات تا کارگردانی! , مسیر کاری پرپیچ وخم منوچهر هادی

نقطه شروع

پیگیران سینما می دانند منوچهر هادی کارش را از پشت صحنه شروع کرد، آرام آرام پیش آمد و حالا مرد اول یک فیلم یعنی کارگردان هست. او ابایی ندارد که راجع به گذشته اش حرف بزند و بگوید روزگاری به عنوان مدیر تدارکات در پروژه های سینمایی کار می کرده. تدارکات چی بودن هرگز عیب نیست و خود هادی هم با افتخار از آن یاد می کند. با این حال اگر در شرایط عادی بگوییم راه کارگردان شدن چیست، کسی نمی گوید از تدارکات و فعالیت در پشت صحنه باید شروع کرد.

منوچهر هادی ولی دنبال راهی بود که وارد سینما شود: «من سال 72 قبل از این که وارد سینما شوم، تیتراژ برنامه های تلویزیونی را می نوشتم. تخصص اصلی ام خوشنویسی است ولی من را اقناع نمی کرد. از بچگی به هنرپیشگی علاقه داشتم و هنگامی که وارد سینما شدم چون پارتی نداشتم و درس این رشته را نخوانده بودم از طریق دیگری وارد شدم. یواش یواش از آن جا که باید خودم در نقش خالق باشم احساس کردم فقط کارگردانی می تواند من را قانع کند.»

منوچهر هادی یکی از چهره های موفق سینمای کشور عزیزمان ایران در دو سال اخیر هست. سال پیش «من سالوادور نیستم» را روی اکران داشت که 15 میلیارد تومان فروخت و در رتبه

به سمت دستیاری

منوچهر هادی هنگامی که با سینما دم خور شد و چم وخم کار را یاد گرفت، به کمترین ها قانع نبود و خیلی سریع از مدیریت تدارکات، تبدیل به دستیار کارگردان شد. حتی در این جایگاه هم تلاش کرد کنار کارگردان های کاربلدی همچون اصغر فرهادی در «چهارشنبه سوری» و کیانوش عیاری در «هزاران چشم» بایستد. علاقه او به کارگردانی باعث شد در کلاس های فیلم نامه نویسی بهروز افخمی و کارگاه های فریدون جیرانی شرکت کند تا دانشش از سینما در حد آموخته های تجربی نماند.

روی صندلی کارگردانی

از تدارکات تا کارگردانی! , مسیر کاری پرپیچ وخم منوچهر هادی

وقتی انگیزه و اراده باشد، خیلی سریع نتیجه حاصل می شود. منوچهر هادی سال 1385، نخستین فیلمش را کارگردانی کرد: «تلاطم» . این تله فیلم اگرچه از نظر کیفی اثری میانگین است ولی جهت هادی جهشی بزرگ به حساب می آید. او به جای غره شدن جهت نخستین تجربه کارگردانی، بلافاصله سراغ فیلم های بعدی رفت و چهار تله پشت سر هم ساخت: «آخرین روز ماه»، «تصادف»، «فرصت های فردا» و «کوچه محجوب» .

سلام سینما

منوچهر هادی یکی از چهره های موفق سینمای کشور عزیزمان ایران در دو سال اخیر هست. سال پیش «من سالوادور نیستم» را روی اکران داشت که 15 میلیارد تومان فروخت و در رتبه

منوچهر هادی باز هم عطش پیشرفت داشت و در دایره تله فیلم نماند. به همین علت یک سال بعد یعنی در سال 1386 نخستین فیلم سینمایی خود با نام «قرنطینه» را کارگردانی کرد. او ساخت تله فیلم را هم رها نکرد و در خلال کار سینمایی، سراغ تلویزیون هم می رفت. «یکی می خواد باهات حرف بزنه»، «دنیای پرامید» (که ابتدا تله فیلم بود و تهیه کننده نسخه سینمایی آن را اکران کرد)، «زندگی جای دیگریست»، «من سالوادور نیستم»، «کارگر راحت نیازمندیم» و «آینه بغل» فیلم های سینمایی هادی هستند.

نکته جالب در کارنامه سینمایی او، همکاری با ستاره هایی چون رضا عطاران، محمدرضا گلزار، شهاب حسینی و حامد بهداد هست. توصیه دیگر، حضور متفاوت یکتا ناصر (همسر منوچهر هادی) در فیلم های اوست که حتی منجر به گروه تحریریه سایت جهت این بازیگر جهت «یکی می خواد…» شده. و البته تنوع موضوعی را هم در کارنامه هادی فراموش نکنیم؛ او علاوه بر فیلم های جدی، دو کمدی بفروش به ثبت رسانده است و می داند چطور مخاطب را به سالن ها بکشاند.

از تدارکات تا کارگردانی! , مسیر کاری پرپیچ وخم منوچهر هادی

کارنامه سریالی

منوچهر هادی در زمینه ساخت سریال هم موفق عمل کرده هست. ملودرام «خداحافظ بچه» که رمضان سال 91 پخش شد و کمدی «خوب، بد، زشت» که نوروز سال 93 روی آنتن رفت از سریال های پربیننده تلویزیون هستند. با این حال هیچ کدام به اندازه سریال شبکه نمایش خانگی «عاشقانه» دیده نشدند. منوچهر هادی این روزها مشغول ساخت سریال «پاهای بی قرار» جهت پخش از شبکه پنج است.

آینه جادویی

حتماً به ساخته های منوچهر هادی ایراد وارد است ولی حتماً او جزو عالی ترین کارگردان های کنونی سینماست که در عین نگه داشتن کیفیت، می تواند اثری بفروش بسازد. ارزش کار او هنگامی که دوچندان می شود که گذشته اش را مرور کنیم و بدانیم منوچهر هادی جهت رسیدن به این نقطه زحمت کشیده و نمی خواهد آن را ساده از دست بدهد: «من فکر می کنم توی بازار هم می رفتم شاید یک تاجر موفق می شدم، اگر فوتبالیست می شدم موفق می بودم. بعضی از آدم ها توی ژن شان سرگروهی هست. علت دیگر اعتمادبه نفس و جسارتی است که باید درون آدم باشد. موقعیت ها هم مهم است.»

این بخش از گفته های هادی هم وجه دیگری از علت موفقیت او را عیان می کند: «به این موقعیت ایمان داشتم. از سال 79 روی آینه خانه ام نوشته بودم سال 85 نخستین فیلمم را می سازم. سال 85 نخستین تله فیلمم را ساختم و سال 86 نخستین فیلم سینمایی ام را (قرنطینه). شش سال روی آینه خانه ام نوشته بودم منوچهر هادی: کارگردان!»

آدم های موفق روی هر پله که قرار می گیرند، به فکر پله بعدی هستند. آن ها در نهایت به مشکل از اوضاع موجود محافظت می کنند که سودای پله های بعد را دارند: «اگر سینمای کشور عزیزمان ایران 100 طبقه باشد من الان طبقه یک هستم. حتماً یکی دو سال دیگر که آینده خودم و خانواده ام را از نظر مالی تضمین کردم، مطمئن باشید یک سال روی یک فیلم نامه کار می کنم و سال بعدش آن را می سازم. به آسانی دوباره می شود اسکار گرفت، به آسانی می شود در جشنواره کن درخشید و من این کار را خواهم کرد.»

روزنامه خراسان

واژه های کلیدی: ایران | سریال | سینما | سریالی | سینمای | سینمایی | کارگردان | کارگردانی | منوچهر هادی

از تدارکات تا کارگردانی! , مسیر کاری پرپیچ وخم منوچهر هادی

از تدارکات تا کارگردانی! , مسیر کاری پرپیچ وخم منوچهر هادی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs